Tarihin En Ünlü 10 Siber Saldırısı

Tarihin En Ünlü 10 Siber Saldırısı

Google’a Siber Saldırı

Google’ın Çin merkezi, 2009 Aralık ayı ortasında bir güvenlik testi sonrası, Çin Hükümeti’ni de kapsayan bir sürü solucan ortaya çıkardı.
Hacker’lar birkaç Google’ın kurumsal sunucularına erişmiş ve fikri mülkiyetleri çalmıştı.
Bir blogda Google, “saldırganların Gmail hesaplara eriştiğini gösteren kanıt” bulunduğunu söyledi. Test daha da derinleştikçe, ABD, Çin ve Avrupa’dan gelen çok sayıda kullanıcı Gmail’ine rutin olarak izinsiz erişildiği görüldü. Ardından yapılan araştırmalar sonucu saldırgan hesaplarının Çin İnsan Hakları Savunucuları’na ait olduğu anlaşıldı. Bunun üzerine Mart 2010’da Google, bu saldırılardan kurtulmak için sunucularını Hong Kong’a taşıdı.

15 Yaşındaki Çocuk NASA ve ABD Savunma Bakanlığı’nı Ele Geçirdi

1997 yılında Jonathan James adında 15 yaşındaki bir çocuk ABD Savunma Bakanlığı’nın bir bölümünün bilgisayarlarına girmeyi başardı ve sunucularına bir ‘arka kapı’ yerleştirdi. Bu, çeşitli askeri bilgisayarlar için kullanıcı adları ve şifreler içerem binlerce dahili e-postayı engellemesini sağladı.
Jamea, çalınan bilgiyi kullanarak, üç hafta boyunca uzay araştırma ajansına 41.000 $ ‘a mal olan NASA yazılımı parçası çalmayı başardı. Fakat toplamda $ 1,7 milyon dolar değerinde zarara uğrattı.
James daha sonra yakalandı ancak genç yaşından dolayı hafif bir cezaya çarptırıldı. Ardından
Kredi kartı bilgilerini çalmak için diğer bilgisayar korsanlarıyla komplo kurmakla suçlandıktan sonra 2008 yılında intihar etti.

Telefon Hatlarını Engelleyerek Porsche Kazandı

Kevin Poulsen, 1995 yılında bir radyo yarışmasında Ferrari kazanmak için Los Angeles telefon sistemine girdi.
LA KIIS FM, 102. arayana Porsche 944 S2 verecekti. Bunu duyan Poulsen, telefon şebekesinin kontrolünü eline alarak gelen çağrıları radyo istasyonundan etkin bir şekilde engelledi ve kendisi bağlanarak Porsche’yi kazandı. Ancak 5 yıl hapse mahkum edildi. Ardından ise BT güvenlik yayını Wired News için kıdemli editör oldu.

Scientology Kilisesi Ele Geçirildi

2008 yılında New Jersey’li bir genç, bilgisayar korsanı çetesiyle beraber birkaç gün boyunca Scientology Kilisesi’ne DDoS saldırısı düzenledi ve Kilisenin tüm ağlarını ele geçirdi. Saldırı, Annoymous Hacker Grubu olarak yapılmasına rağmen yalnızca bu genç yakalandı. 10 yıl hapse mahkum edilmesi istenirken 2 yıl ile kurtularak Hacker Dünyasında ismini duyurdu.

CNN, eBay Ve Yahoo’yu 1.2 Milyar Dolar Zarara Uğratan Çocuk

2000 yılında, Siber dünyada yaramazlık yapan 15 yaşındaki Michael Calce; Amazon, CNN, eBay ve Yahoo gibi bir çok web sitesine DDoS saldırısı düzenledi. Saldırının ardından web siteleri toplam 1.2 Milyar dolar zarara uğradı. Calce, yaşının küçük olmasından dolayı 8 ay boyunca açık gözaltına alınarak hareketleri kısıtlandı.

Güneşin Doğuşu

1998 yılında, ABD’de 500’den fazla hükümet ve özel bilgisayar sisteminin kontrolünü ele geçiren sistematik bir siber saldırı başlatıldı. Bilgisayar korsanları, Sun Solaris İşletim Sistemi’ndeki bilgisayarları ele geçirdi ve Saldırıya, Güneşin Doğuşu adı verildi.
ABD Hükümeti, konuyu araştırmak için FBI ve Savunma Bilgi Sistemleri Dairesi de dahil olmak üzere bir dizi savunma birimi kurdu.
Araştırmalar sonucu saldırıyı, Kaliforniya’dan üç gencin yaptığı anlaşıldı ve tutuklandı. Gençlerin yaptığı bu saldırı, tüm ülkenin BT altyapısı ciddi derecede zarar gördü.

İlk Bilgisayar Solucanı

İnternet üzerinden geçen ilk bilgisayar solucanı Morris, ABD’de Cornell Üniversitesi’nde bir öğrenciydi. Siber dünyada yaptığı yanlış işlemler sonrası bir virüs yaydı ve 6000 bin bilgisayara zarar verdi. Bu olay, 1988 yılında en çok konuşulan konu haline geldi.

Melissa Virüsü 1999

Melissa virüsü, 1999 yılında Microsoft Word belgelerine bulaşarak, birçok kullanıcının e-posta adreslerini ele geçirdi. Melissa’nın kurucu David Smith, virüsün bilgisayarlara zarar vermek için kullanılmadığını söylese de 20 yıl hapse mahkum edildi.

Hacker, On Milyonlarca Dolar Değerindeki Kredi Kartı Bilgilerini Çaldı

Miami’de bir hacker olan Gonzales, ABD tarihindeki en büyük sahtekârlıklardan birinin sorumluluğunu üstlendi.
Gonzales, 2009 yılında, 250’den fazla finans kurumundan on milyonlarca kredi kartı ve banka kartı numarasını ele geçirdi. Ödeme kartı ağını, mağaza zincirleri de dahil olmak üzere şirketlerden hacklemişti.Üç ayrı eyalette hackingle ilgili mahkemeye çıkan Gonzales, 2009 Aralık ayında suçlu bulunarak hapse mahkum edildi.

İnternet Saldırıya Uğradı

2002 yılında, ABD’deki 13 alan adı sisteminin kök sunucularına yönelik bir siber saldırı düzenlendi. Bu saldırı sonrası İnternet neredeyse yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. İnternet sunucuları, herhangi bir yan etki yaşamadıkları halde, bir saat boyunca ciddi şekilde zorlandılar. Bir saat süren bu DDoS saldırısı, tüm zamanların en büyük ve en karmaşık saldırısı olarak biliniyor.

Kendi Halinde bir kuL işte bazen bir adem bazen bir alem !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir