QR Kod Nedir? Nasıl Yapılır?

QR2

1994 yılında bulunmuş özellikle Japonlarda yaygın olan, modern cihazlar veya cep telefonları yardımıyla taranabilen iki boyutlu barkodlara QR kod denir.QR kod sadece bi ürün ve kodu hakkında fikir vermez aynı zamanda içerisinde bir metni veya linki barındırabilir.Bu açıdan alışılagelmiş barkod sisteminin önüne geçen QR kod oluşturulmasıda kolaydır.Son zamanlarda en çok ilaç küpürlerinde gördüğümüz QR kod uygulaması Karşıyaka-Göztepe maçında Karşıyakalı taraftarların açtığı bir pankartlada gizli kelimeleri stadyuma sokmaya yetmişti.Bu hem tarihte olan bir ilk hemde henüz yasaların engel olamadığı bir küfür tekniği olmuştur :)

QR

Yaklaşık olarak 6.000 karakteri bu kutulara saklamak mümkün. Twitter ve facebook’da yine bu aralar oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Kullanıcılar profil resimlerine  QR olarak kodlanmış kutulardan yüklüyorlar. Bu hem ilgi çekici hem de güzel bir uygulama.

Peki QR kod nasıl oluşturulur?Buradaki bağantıya tıklayarak istediğiniz metni, rakamı veya sayıyı QR kod haline dönüştürebilir ve görselini indirebilirsiniz.

Eğer elinizde bulunan bir QR kodu okutmak ve içeriğinde ne olduğunu görmek istiyorsanız buradan devam edebilirsiniz.

 

Kendimce not:

 

atm para çekmek

Ekleme yapmak  isterim kendim en çok kullandığım alanı sizlerlede paylaşmak istedim ben en QR kodunu bankalarda atm’den para çekerken kullanıyorum ve bazen tuaf tepkiler alıyorum atm’ye yaklaştığımda internet bankacılığı kullanarak sıra bana gelesiye kadar hazırlıyorum sadece atm ekranını okutup paramı çekiyorum benden sonra gelecek olanlar çok şaşırıyorlar bu duruma malesef ülkemizde hala fazla bilinmiyor bir kaç saniye içinde para çekme işlemini halledip işime gücüme bakıyorum anlamsız bir şekilde sıra oluşmamış oluyor 

 

bu yazımızda bu kadar arkadaşlar manyak bloğumuz takip ederek güncel konularımızla sizleri haberdar etmeye devam eder sizlerden de yorumlarınızla bizlere destek olmasını bekliyoruz hayırşı günler dileriz

Facebook Profile photo

#r00tadmin #Basit Bir kuL #Allah (c.c) Bir kuLu işte bazen bir adem bazen bir aLem !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir