Bu yazımızda sizlerle birlikte çok önemli bir gelişme olarak niteleyebileceğimiz Türkiye'nin en büyük veri merkezi projesi ile alakalı olarak noktalanan bir sürecin haberini çok daha yakından inceleyeceğiz. Bildiğimiz gibi artrık bilgisayar ve telefon teknolojilerinin kısa bir zaman dilimi içerisinde insanlar arasında da yaygın hale gelmesi ile birlikte veri merkezlerinin öneminin çok ciddi bir şekilde artış gösterdiğini de net olarak söyleyebiliriz sanırım. Artık hayatı bilgisayar teknolojileri yönetiyor ve bu yönetim süreci esnasında da çok ciddi gelişmeler meydana geliyor. Turkcell, telekomünikasyon anlamında ülkemizin en önde gelen firmalarından birisi olarak da dikkatleri çekiyor demek de yanlış olmaz.

gebze-veri-merkezi

Turkcell Gebze veri merkezi projesi ile alakalı olarak süreci bundan birkaç sene öncesinde resmi olarak başlatmış ve aslında kendi hizmet ağı ile alakalı olarak da yepyeni bir sürecin içerisine girmişti. Veri merkezi sistemleri ile alakalı olarak taşıma sürecinin de zamanla başlaması ile birlikte bu merkezin aktif olarak kullanılmaya başlanması ayrıca mutluluk verici unsurlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Türkiye, sunucu teknolojileri anlamında zaman içerisinde yapılan yatırımlar ile birlikte çok ciddi bir noktaya geldi ki dünyaca büyük şirketlerin dahi zaman içerisinde yatırım yaptığı ülkelerden birisi olarak ön plana çıktık desek de yanlış bir bilgi vermiş olmayacağımızı düşünüyoruz.

Bina yapısı olarak 9 şiddetinde bir depreme sorunsuz bir şekilde dayanabilecek şekilde tasarlanan bu veri merkezi, aynı zamanda Türkiye'nin bu zamana kadar yapılan en büyük veri merkezi projesi olarak da dikkatleri çekti ki şuan gündemi de sıklık ile meşgul eden unsurlardan birisi olarak ön plana çıkıyor. Sayılarla veri merkezinin tüm detayları da internet üzerinde açıklandı ve bu proje aslında geleceğe yatırım açısından diğer şirketleri de ciddi anlamda teşvik edebilecek unsurlardan birisi olarak dikkat çekiyor diyebiliriz. Şimdi sizleri projenin teknik verileri ile baş başa bırakarak fikir sahibi olmanız için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız.

gebze

Leave a Comment