Uçakla Yolculuk

uçak

Çok değil, bundan yirmi yıl önce hayatımız çok daha farklıydı. Ne internet vardı, ne cep telefonu, ne özel kanallar. Derken teknoloji hızla ilerledi ve yirmi yıl sonra hayatımızın her yönü çok daha hızlı bir hal aldı. Hayatımızın hızlanan parçalarından biri de şüphesiz ulaşım oldu. Eskiden yüksek gelirliler hariç insanlar daracık otobüs koltuklarında saatler geçirmeye mahkumdu. Günümüzde ise 47 havaalanı arasında hemen her gün uçuşlar bulmak mümkün. Havaalanlarının çoğalması, yeni şirketlerin kurulması ile uçak yolculuğu oldukça ucuzladı da. Yani günümüzde hangi kesimden olursa olsun insanlar yurt içinde gitmek istediği yere birkaç saat içerisinde ulaşabiliyor. Yurt dışı söz konusu olduğunda da bir gün içerisinde dünyanın öbür ucuna gidilebiliyor. Ancak uçak biletlerinin pahalı olduğunu düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Bu noktalara dikkat etmezseniz bilet fiyatı gerçekten de pahalı olabilir çünkü.

uçak yolculuğu

Bilet alırken ilk yapmanız gereken erken rezervasyonla uçak biletinizi satın almaktır. Erkenden alınan biletler, uçuşa sayılı günler kala alınan biletlerden yüzde elli civarı oranlarda daha ucuz olabilir. Peki neden mi böyle? Uçaktaki koltuklar satıldıkça daha az boş koltuk kalır. Firmalar kalan son koltukları daha pahalı fiyatlara satmak ister çünkü o uçuşa yetişmek isteyen daha çok kişi vardır. Herkesi aynı uçuşa koyamadıkları için de bilet fiyatları artar, daha fazla para verebilen seyahat etme şansı bulur. Ancak bu hiçbir zaman ucuz bilet bulunamayacağı anlamına gelmez. Yapmanız gereken sadece seyahat tarihinizi erkenden netleştirmek ve o tarihe uçak bileti rezervasyonu yaptırmaktır.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta bilumum uçuş kampanyalarını, indirimlerini, promosyonlarını takip etmektir. Günümüzde o kadar insan uçakla seyahat ediyor ki hava yolu firmaları müşteri çekmek için çeşitli kampanyalar düzenliyor. Bundan kârlı çıkan da hem en iyi kampanyayı yapan firma, hem de çok ucuz uçak bileti bulan müşteri oluyor. Güncel bir örnek vermek gerekirse 27 Ocak’a kadar Sun Ekspres uçak bileti satın alanlar yurt içinde 33,99 TL‘den başlayan fiyatlarla uçabiliyorlar(fiyatlarda değişim olabilir). Sun Ekspres firması geçtiğimiz iki ay düzenlediği kampanyalarla da müşterilerine yüzde elli gibi indirimli uçma fırsatı sunmuştu. Bu tip kampanyaları yakalamak çok işinize yarayacaktır. Bunlardan haberdar olmak için mail adresinizle elektronik bültenlere abone olabilir ya da bu amaçla yayın yapan web sitelerini takip edebilirsiniz.

Göz önünde bulundurmanız gereken son nokta da tahmin edilebileceği gibi biletinizi internet üzerinden satın almaktır. Normal şubeler kira derdiyle, personel derdiyle, kısıtlı kapasiteyle uğraşırken sanal şubeler düşük masraflarla aynı anda milyonlara hitap edebilecek kapasitededir. Böyle bir durumda da aldıkları komisyon arasında büyük fark olur. Online olarak farklı firmaların bilet fiyatlarını kısa sürede kıyaslayabilir, normal şubelerden daha ucuza alabilirsiniz.

Bu yollarla uçak biletini hayli ucuza getirmek mümkün. Hatta bir zamanlar bu kampanyalar, internet ve rekabetle öyle bir durum oluşmuştu ki bazı otobüs firmalarının iflas ettiğini haberlerde gördük. Gerçekten de iki haneli rakamlara, otobüs fiyatları civarında uçmak mümkün. Sadece bazı noktalara dikkat etmeniz gerek, onları da artık biliyorsunuz.

Kendi Halinde bir kuL işte bazen bir adem bazen bir alem !

Written by 

Kendi Halinde bir kuL işte bazen bir adem bazen bir alem !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir