REGL (ADET) DÖNEMİNE DAİR BİLİNMEYENLER 

adet dönemi

 

REGL (ADET) DÖNEMİNE DAİR BİLİNMEYENLER 

Regl dönemi yani halk dilinde adet döngüsü kadınların periyodik aralıklarla her ay rastladıkları kadınsal hastalık halidir. Peki kadınlar neden adet olur? 

 adet dönemi

Kadınlar neden adet görür? 

Sağlıklı her kadın birey adet döngüsü içinde yer alır. Bunun sebebi ise yumurtlama sonrası yumurtalıklar üzerinde sarı cisim adında bir madde oluşur ve bu sarı cisimin ömrü 14 gün kadardır. Kandaki progesteron hormonu, belirli bir seviyeden sonra rahim iç tabakasındaki destek kaybolur. Bu sebeplerden dolayı da kanama meydana gelmektedir. Rahim içi tabakasının vücuttan atılması ile de yeni bir regl (adet) dönemi beraberinde gelir.  

 adet zamanı

Adet dönemi görülme yaş aralığı  

Adet dönemi ergenlik çağına girmiş sağlıklı bir genç kızda ortalama olarak 12 yaşlarında başlar ve en geç 60 yaşlarına kadar devam eder. 60 lı yaşlardan sonra ise kadınların menapoz dönemine girme süreci olarak adlandırdıkları süreçte adet döngüsü sona erer. Peki nedir menopoz dönemi?  

 menepoz nedir

Kadınlar da menopoz nedir?  

Sözlük anlamı itibari ile ele alınacak olursa, adet döngüsünün sona ermesi olarak isimlendirilebilir. Bu süreçte yumurtalıklar, östrojen ve progestron hormonu salınımı azalmaya başlar. Bir süre sonra ise adet döngüsü sona erer. Menapoz yaşı kadınlar da ülkelere göre farklılık gösterir. Bunun genel sebepleri arasında sosyolojik yaşam ve beslenme şartları yer almaktadır. Türkiye de menapoza girme süreci, 45 ile 47 yaş gibi orana sahipken 30 yaşlarında menapoza giren bayanların erken menapoz gördükleri, 50 yaşlarından sonra menapoz döngüsüne girenlerin ise geç menapoza girdikleri bilgisi tıp istatistikleri arasında yer almaktadır.  

Siyah ırk sahibi kadınların beyaz ırk sahibi kadınlara oranla menapoza girme süreçleri iki yıl kadar daha erken olduğu bilgisine rastlanmıştır.  

 

Hangi durumlarda adet görülmez? 

Rahimden kaynaklı tümör vakalarında, hamileliklerin % 95 inde, organik sebeplerle, anemi gibi sağlığı ve hayatı tehtid edici hastalıklarda, tiroid bezindeki bozukluklarda, hormonal bozukluklarda, adet gecikmesi durumlarında adet görülmez. Bu sebepler arasında en çok merak edileni ise hamilelik sürecinde adet görülmemesidir.  

 

Hamilelikte neden adet görülmez

Gebelik sürecine girmiş bayanların %95 oranında adet görülmediğini belirtmiştik. Gebeliğin emzirme dönemi de dahil olmak üzere işleyen sürecinde adet döngüsü kısa bir süreliğine durur.  

Hamilelik döneminde belirli nedenlerden dolayı kanamalar görülebilir fakat bu kanamaların adet kanaması ile karıştırılmaması gerekmektedir.  

Yumurtlama sonucu ile adet döngüsü son bulur.  

 

Adet gecikmeleri neden oluşur? 

Hamilelik dışındaki sebeplerden dolayı da adet gecikmesi yaşanabilmektedir. Psikolojik sıkıntılı olduğunuz dönemlerde adet gecikmesi görülebilmektedir. 

 Düzenli olarak kullanılan ilaçlardan kaynaklı olarak da adet gecikmesi görülebilmektedir. Pek çok çeşitli İlaçların insan organizması üzerinde pek çok fizyolojik etkisi olabilmektedir. Bu ilaçlara özellikle doğum kontrol hapları eklenebilmektedir.  

Egzersiz yapmaya başlayan kadınlarda da adet gecikmesi görülebilmektedir. Vücut yeni düzene alışana kadar bu süreçlere dikkat etmek gerekir.  

Aşırı yorgunluklar ve sürekli ayakta kalmakta adet gecikmelerinin görülmesine sebep olmaktadır.  

Stres altındaki bireylerde ise, vücut kendini hamileliğe hazır hissetmez ve doğurganlık hormonunda salgılama yavaşlaması ve azalması görülür.  

İlerleyen yaşlarda ise progestron hormonu ve östrojen hormonu salınımı yavaşlayacağından dolayı adet gecikmeleri görülebilmektedir. Aynı zamanda, ergenlik çağındaki yeni adet döngüsüne girmiş olan bireylerinde düzene alışma aşamasında adet görülmesi gecikebilmektedir.  

Çeşitli hastalıklar sebebi ile de adet gecikmesi görülebilmektedir. Grip gibi hastalıklar adet görülmesini geciktirebilecek değişimlerdir.  

Aniden alınan kilolar ve verilen kilolar sebebi ile de adet gecikmesi yaşanabilmektedir. 

Seyahat etme sürecinde olduğunuzda da adet gecikmesi yaşanabilmektedir. Bunun sebebi ise; zaman dilimindeki saat ve gün dönümü farklılıklarından kaynaklanabilmektedir.  

 

Adet dönemi neden sancılı bir süreçtir? 

Adet dönemi sürecinde, bazı kadınlarda çok ciddi sancılar görülebilirken bazılarında ise hiç sancı görülmeyebilmektedir. Sancı eşiği hissetmenin sebebi ise progesteon hormonu salgısının salgılanma oranı ile alakalıdır. Peki çözümü nedir?  

adet dönemi sancısı

Adet dönemi sancısı nasıl atlatılır?  

Adet döneminde yaşanan sancının azaltılmasında pek çok tedavi yöntemi yer almaktadır.  

Sıcak su torbası (termasfor) yardımınıza koşacaktır. Tek dikkat etmeniz gereken ise karın bölgesine değil ayak altına sıcak su torbasını temas ettirmelisiniz.  

Düzenli bir yürüyüş de adet sancınızı dindirecektir. Tempolu olmayan bir yürüyüş ile kan akışınızı hızlandırarak adet sancınızı azaltabilirsiniz.  

Bitki çayları da bu dönemin en yakın arkadaşları olacaktır. Özellikle papatya çayı ve rezene çayı ile sakinleşebilirsiniz.  

Ayağınızı her zaman sıcak tutun. Özellikle bu dönemlerde ayağınızda pamuklu çoraplar ya da havlu çoraplar olsun.  

Asitli ve fast foof tarzı yiyeceklerden uzak durun. Asitli içecekler sancınızı artıracaktır.  

Stresten ve yorgunluktan uzak durun! Ayaklarınızı uzatın ve dinlenin, dinlenmek pek çok hastalığın tedavisidir.  

Sıcak su ile kaynatılmış maydonoz içerek de adet sancınızı bir nebze olsun azaltabilirsiniz.  

Tarçın gibi baharatlardan yararlanın! Tarçının antiseptik özelliği vardır. Bu sebeple rahatlatıcıdır.  

Ilık bir duş alarak da sancı eşiğinizi düşürmeniz mümkündür.  

 adet dönemi ilaç kullanımı

Peki adet döneminde ilaç kullanımı uygun mu?  

Adet döngüsünde ağrı kesiciler  

Adet dönemi sancıları ne yazık ki katlanılmaz sancılar olabilmektedir. Gelişigüzel kullandığınız ağrı kesicilerle adet döneminizde çok daha fazla zarara neden olabilirsiniz bu sebeple ilaç kullanımında özellikle dikkatli olmanız gerekmektedir. Bilinçsiz İlaç kullanımında Türkiye ne yazık ki ilk sırada yer almaktadır. Rastgele ilaç kullanımı ile vücutta pek çok yıkım oluşabilmektedir.  

Tavsiye üzerine kullanılan ağrı kesici ilaçlar sindirim sistemi üzerinde bozulmalara neden olabilmektedir. Bu sebeple rastgele ilaç kullanımı oldukça zararlıdır.  

Yumurtalık kistlerinin oluşum sebebi de yine rastgele kullanılan ağrı kesici ilaçlar olabilmektedir.  

Bir jinekologla görüşerek reçete ettiği ilaçları kullanmanız çok daha yerinde bir karar olacaktır.  

Doğum kontrol haplarına dikkat edin! Adet döngüsü sancısında tedavi amaçlı kullanılan doğum kontrol hapları çeşitli kadınsal hastalıklara sebep olabilirken hormonal bozukluklara varan hastalıkların sebebi olabilmektedir.  

 tatlı krizi

Adet döngüsünde neden tatlı ihtiyacı hissederiz? 

Adet yani regl dönemin de kadınlar tatlı krizleri yaşar. Bunun başlıca sebebi ise kan seviyesindeki hormon düşüşlerdir. Bu dönemde tükettiğiniz sahte şekerlerin gereksiz kilolara neden olduğunu biliyor muydunuz? 

Adet döneminde tatlı krizlerini atlatmak için; bir bardak süte tarçın ekleyerek süt içmeniz hem tatlı ihtiyacınızı düşürecek hem de tarçının antiseptik özelliği sayesinde ağrınızın dinmesini sağlayacaktır.  

Ayrıca şeker ihtiyacınızı düşürmek için; elma, portakal, mandalina gibi doğal şekerli meyvelerle giderebilirsiniz. Doğal şekerli meyveler kilo alımınızı engellerken tatlı ihtiyacınızı düşürmeye yardımcı olur. Taze sıkım ya da press yöntemi ile meyve suyu da tüketebilirsiniz.  

Adet döneminde kafeinden de uzak durmalısınız. Kafein tüketmek hormonları olumsuz yönde etkilerken adet sancınızın oluşmasına sebep olabilmektedir. Kahve ya da çay tüketimini minimuma indirmeniz yararınıza olacaktır.  

Sigara kullanımı, pek çok hastalığa sebep olurken kadın sağlığı üzerinde de pek çok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Adet sancılarınızın artma sebebi sigara kullanımı olabilir. Sigara içeriğinde yer alan nikotin ve adı bilinmeyen pek çok zararlı madde dolayısı ile rahim ve kadın sağlığını olumsuz etkilemektedir.  

Sigara ve alkol alışkanlığınız var ise hemen durdurmanızı tavsiye ederiz.  

 

Facebook Profile photo

#r00tadmin #Basit Bir kuL #Allah (c.c) Bir kuLu işte bazen bir adem bazen bir aLem !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir